ДЕНЬ ЛІКВІДАТОРА

181214_3387.jpg

26 квітня 1986 року в 00:23:40 сталася аварія на ЧАЕС на четвертому енергоблоці під час проведення проектних випробувань.За словами очевидців тоді було 2 дуже сильних вибухи, зруйнувалася частина реакторного блоку і машинного залу, пожежа на 4-му енергоблоці. До 15 години 26 квітня встановили, що реактор зруйнований і надходять радіоактивні речовини в атмосферу в величезній кількості. Всього за цей час було викинуто 520 вкрай небезпечних радіонуклідів і 190 тонн радіоактивних речовин.

Ліквідували катастрофу найрізноманітніші за професією люди: пожежні, інженери-конструктори, будівельники, військовослужбовці, енергетики-атомники, навіть прості робітники і колгоспники, яких мобілізувало радянське керівництво, щоб усунути аварію. Ці люди, як мінімум 90000 чоловік, гасили пожежі, дезактивовували приміщення і промплощадки, забруднені території навколо станції, проектували і будували «Укриття», готували і здійснювали післяаварійний пуск блоків ЧАЕС.

14 грудня в центральних виданнях СРСР з'явилося Повідомлення ЦК КПРС і Ради міністрів, що «саркофаг» над четвертим енергоблоком побудований. Тож, саме цей день вважається Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відкрита рана нашої землі
„Відомая” на всі її округи…
Ти - чорна пляма у історії її,
Ти – місце, де померли люди.
Чорнобиль… І бринить у слові цім
І жаль, і відчай нашої держави.
Болючий спогад про батьків й дідів,
Що полягли на місці цім кривавім.
Серед „пустелі” ця химера розляглась
Протяжністю у тридцять кілометрів.
Це поле битви, на якім тепер
Життя завмерло у полоні смерті.
Усе понищив він, все зруйнував;
І ще, напевнеє, на довгі роки
Залишиться у пам’яті у нас,
Як вічна рана, цей страшний Чорнобиль.